Sastojci
Potrebno je:
- 1 plavi patlidžan
- 3 paradajza
- 1 veza peršunovog lista
- 8 čena belog luka
- 1 kašičica bibera mlevenog
- malo soli
- malo ulja
Priprema

Patlidžan isprati pod tekućom vodom i osušiti papirnatim ubrusom. Patlidžan po dužini podeliti na dva dela. Peršun list oprati pod tekućom vodom i sitno iseckati. Beli luk oljuštiti i sitno iseckati. Oštrim nožem na svakih 2 cm urežite duboke zareze prvo po dužini, pa onda po širini, da dobijete potpuno iseckanu gornju površinu.

Patlidžane dobro posolite. Paradajz operite i nasecite na toliko kolutova koliko ima zareza po dužini. Ja sam imala 7 zareza na jednoj polovini patlidžana i isto toliko na drugoj polovini patlidžana. Od 2 paradajza sam dobila 14 kolutova. Treći paradajz preliti vrelom vodom i oljuštiti kožicu i sitno iseckati i ostavite u posudici do upotrebe. U svaki zarez (po dužini) umetnite kolut paradajza. Kada ste završili sa umetanjem paradajz će potpuno prekriti patlidžan. Paradajz potpuno prekrijte iseckanim peršunovim listom i iseckanim belim lukom, te pospite mlevenim biberom.

Za to vreme ih uopšte ne gledajte, ne podlevajte i ne pazite. Patlidžani će sve sami obaviti. Sedite i uživajte u miomirisima koji se šire. Nakon isteka vremena izvadite vatrostalni sud iz rerne. Patlidžani pripremljeni na ovaj način mogu biti samostalno glavno jelo i mogu se servirati kako topli tako i hladni. I naravno mogu se servirati sa naglo prženim svinjskim šniclama.
Savet
Po ovom receptu postoje dve varijante, vegetarijanska i mesnata. Kod mesnate varijante se uz plavi patlidžan serviraju naglo pržene svinjske šnicle. Patlidžan pripremljen na ovaj način je predivnog ukusa.