Sojine ljuspice preliti sa vrućom vodom i ostaviti na stranu da nabubre, dok se spreme ostali sastojci.
Stari hleb iskidati na komadiće, preliti sa hladnom vodom i ostaviti na stranu (ne treba mnogo vode, samo koliko da se hleb natopi). Šargarepu i krompir očistiti i krupno narendati. Beli luk sitno iseckati.
Sojine ljuspice dobro rukama iscediti i staviti u dublju posudu. Dodati hleb, takođe dobro isceđen. Ubaciti narendanu šargarepu, krompir, iseckani beli luk, prašak za pecivo, mleveni biber i suvi začin, pa dobro kašikom promešati. Brašno dodati iz dva puta i rukom dobro zamesiti sastojke. Zahvatati po punu kašiku smese i nauljenim rukama prvo napraviti rolatić, pa ga dlanom ruke blago pritisnuti da se formira šnicla. Ako želite da pravite manje pljeskavice, onda uzimajte po manje smese, formirajte lopticu, pa je blago pritisnuti (od jedne šnicle izađu dve pljeskavice). Formirane šnicle poređati na odgovarajuću nauljenu posudu. Izašlo mi je 12 šnicli.
U tiganj sa nelepljivim dnom sipati malo više ulja, kao kada pržite krofne. Ali, ne brinite, šnicle uopšte ne upijaju ulje, koliko sam sipala posle sam toliko i prosula... Staviti ulje da se zagreje na srednju temperaturu. Na zagrejano ulje spuštati šnicle i pržiti. Kada donja strana porumeni preokrenuti da se isprži i druga strana. Pazite da vam ne bude jaka vatra, onda će brzo da uhvate koricu, a sredina se neće ispržiti (ja sam ih stavljala na 6, na jačini ringle od 1-9. Kada sam ih preokretala smanjila sam na 5). Pečene šnicle vaditi na kuhinjski ubrus.
Poslužiti ih uz krompir pire i salatu po želji.
Ove predivne šnicle sam pravila po receptu mati Atanasije iz manastira Rukumija. Mati Atanasija je sve svoje recepte sabrala u knjizi "Srbski posni kuvar", knjiga koja više hrani srce nego telo...
Komentari